Nasrah Habiballah (1987) maakte veel indruk als rustige en integere NOS correspondent voor Israël en de Palestijnse gebieden van 2023 tot mei 2026. Drie jaar werkte zij daar als journalist, waar zij reportages en nieuws items maakte. Vanaf het najaar gaat zij werken als binnenland redacteur bij de NOS. In de tweede Zomergasten uit 2026 spreekt Janine Abbring ongedwongen met haar.
Nasrah is nog nauwelijks een jaar correspondent, toen op 7 october 2023 Hamas vanuit Gaza Israël op brute wijze aanviel en zo’n 1200 mensen om het leven kwamen. De vergeldingsoorlog van Israël heeft tot nu toe 73.356 Palestijnse doden tot gevolg en de oorlog woedt nog altijd door.
Nasrah Habiballah is op televisie, radio en Internet een baken van rust en nuance in oorlogstijd. Erg indrukwekkend om elke dag opnieuw op kalme en genuanceerde wijze verslag te doen. Daarbij komt dat Nasrah op een gegeven moment zwanger werd en zij er vooral opgericht was om niet over te geven in een live uitzending.
Habiballah is geboren in Zierikzee en heeft een Palestijnse vader en een Nederlandse moeder. Zij volgt de Fontys Hogeschool voor Journalistiek in Tilburg, studeert Arabisch in een Palestijnse stad op de Westelijke Jordaanoever en Conflictstudies in Israël.
Journalistiek
De hoofdthema’s van vanavond zijn het journalistiek vak en Nasrah’s oprechte nieuwsgierigheid, die zij in haar journalistiek werk en in haar keuze van de Zomergast fragmenten tot uiting laat komen. Zij kiest een scene uit de film ‘All the President’s Men’ van Alan Pakula, om de journalist als waakhond van de democratie te tonen. Twee journalisten zorgen ervoor dat president Nixon door het Watergate schandaal, afgezet wordt als president.
Nasrah merkt op dat de journalistiek nu flink veranderd is door al het Fake nieuws en de opmars van de sociale media. Door Artificial Intelligence weet je soms niet meer wat echt is of onecht. Zij constateert ‘dat het vertrouwen in oprechte journalistiek gelukkig groot blijft’. Zij ziet het als de taak van de journalist om te beschrijven en nauwkeurig uit te leggen wat er gebeurt, zonder te veel eigen kleuring aan het nieuws te geven. ‘Ik ben journalist, geen activist’.
Janine Abbring vraagt of de NOS niet een te Westerse blik heeft? In Nederland is men over het algemeen pro- Israël. Dat komt voornamelijk door ‘het trauma ,schuld en schaamte’ veroorzaakt door de Holocaust in de Tweede Wereldoorlog.
Waarom is Nasrah gestopt als correspondente in Israël? “Als je middenin zo’n oorlogssituatie bent, ervaar je het niet, je raast maar door, zit hoog in de adrenaline. Toen ik met vakantie was besefte ik, hoe ik die drie jaar onder hoogspanning heb geleefd. Je bent 24/7 aan het werk.”

Palestijnse zaak
De meeste fragmenten die Nasrah uitkiest voor het programma gaan over het Palestijnse-Israëlische conflict. In ‘Gaza Sound Man’ volgen we een geluidsman, die de specifiek geluiden opneemt voor bij een reportage. Wat hem het meest bijblijft is het geluid van talloze zoemende bewapende Drones. Hij ontmoet een meisje, zij is slachtoffer van de oorlog. Als de geluidsman vraagt naar haar favoriete pop, ziet Nasrah dat haar blik even oplicht.
De essentie van deze Zomergasten is voor mij het fragment uit de documentaire ‘Exiles’ met de Palestijn Edward Said. Hij probeert zich te verdiepen in het trauma van de Joden tijdens de Holocaust. Hij begrijpt het grote leed dat de Joden aangedaan is, maar daarmee is het geweld door Netanyahu geenszins te rechtvaardigen.
Een oud gezegde luidt: ‘wat gij niet wilt dat u geschiedt, doe dat ook een ander niet’ Door alle gruwelijkheden uit de Holocaust, zou je extra gevoelig moeten zijn om geen leed anderen aan te doen.
‘Dina Inou’ is een Zapp docu over een Marokaans meisje, die op bezoek gaat bij haar familie in Marokko. Zij weet zich moeilijk een houding te geven, iets wat Nasrah wel herkent van vroeger. Zij vindt het een verrijking om in twee culturen opgegroeid te zijn. Toen zij als meisje op vakantie ging naar Israël in een Palestijns dorp, had zij heel veel neven en nichten om mee te spelen. Haar vader vond het belangrijk om haar een veilige jeugd te geven en niet te veel te belasten met de vijandigheden in het land.
Dochtertje
Er zijn ook enkele luchtige scènes. Uit de film All Inclusive bijvoorbeeld, over een cruiseschip waar de filmmakers observeren op een afstand en weinig sturing geven. En een fragment uit ‘Het Innerlijke Landschap’ over een Chinese operazangeres en een Europeaan. Zij tonen een oprechte interesse voor elkaar, dat spreekt Habiballah aan.
In het laatste uur van Zomergasten, meestal het boeiendste, zegt Nasrah Habiballah dat haar man en dochtertje haar redding waren. Haar man Joost is een cameraman/documentaire maker, die deels haar cameraman was in Tel Aviv en haar hielp bij de montage. Bovendien was hij haar steun en toeverlaat.
Haar dochtertje van drie zorgde ervoor dat zij een bepaald levensritme kon aanhouden. Het gaf structuur tussen al het oorlogsgeweld, wanneer zij haar kind moest verzorgen en haar voorlas uit Nijntje.
Zomergasten aflevering twee in 2026 eindigt met een fragment over de Egyptische zanger en acteur Abdel Halim Hafez .Hij zingt een lied over de liefde. Nasrah houdt evenals haar vader zielsveel van deze muziek.
Waardeer dit artikel
Als je dit artikel waardeert en je waardering wilt laten blijken met een kleine bijdrage: dat kan! Zo help je onafhankelijke journalistiek in stand houden.
um]
